Od dziś – obowiązek zakrywania ust i nosa! Gdzie i kto musi nosić maseczki?
W związku z pandemią koronawirusa rząd wprowadził obowiązek zakrywania nosa i ust. Przepisy dziś wchodzą w życie.
Od 16 kwietnia do odwołania istnieje obowiązek „zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa”. Obowiązek dotyczy wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium RP.
Zgodnie z rozporządzeniem rządu, usta i nos mają być zakryte:
- w środkach publicznego transportu zbiorowego, czyli w autobusach, tramwajach, pociągach.
- na drogach i placach, w zakładach pracy oraz budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.
- we wszystkich obiektach handlowych (sklepach, galeriach itd.) i usługowych (zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne itd.) oraz na targowiskach.
- Zakrywać nos i usta trzeba też na terenie nieruchomości wspólnych (chodzi np.: o części wspólne budynków wielorodzinnych: klatki schodowe, windy, pralnie itp.)
- Ponadto obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje, jeśli poruszamy się samochodem z osobą, z którą na co dzień nie mieszkamy lub nie gospodarujemy wspólnie.
Obowiązek dotyczy również osób poruszających się rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo.
Kiedy zakrywanie ust i nosa nie jest obowiązkowe?
- Maseczki nie są obowiązkowe dla dzieci do 4. roku życia
- Maseczek nie muszą nosić osoby, które nie mogą zakrywać ust i nosa z powodu: stanu zdrowia, zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim, są niesamodzielne. Co ważne, okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tej sprawie nie jest wymagane.
- Nakaz zakrywania ust i nosa nie obowiązuje podczas jazdy samochodem, jeśli podróżujemy nim w pojedynkę. Maseczka nie jest obowiązkowa również w sytuacji, gdy samochodem podróżuje jedna osoba z dzieckiem, które nie ukończyło 4. roku życia.
- Zakrywać nosa i ust nie muszą osoby, które wykonują czynności zawodowe, zarobkowe lub służbowe w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny oraz w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach). Wyjątkiem są osoby, które bezpośrednio obsługują klientów lub interesantów.
- Maseczek nie muszą też nosić kierujący środkami publicznego transportu albo przedsiębiorcy zajmujący się przewozem osób, jeśli zapewnione jest oddzielenie kierującego od przewożonych osób.
- Zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek są duchowni sprawujący czynności lub obrzędy religijne.
- Zakrywać nosa i ust nie muszą żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego wykonujący zadania służbowe i stosujący środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.
- Maseczek nie muszą nosić rolnicy w trakcie pracy gospodarstwie rolnym czy osoby przebywające na terenie prywatnym (jak np.: taras czy własna nieruchomość gruntowa wokół domu).